9. J-fest - Türkiye Jonglörlük Festivali (9th J-fest - Turkish Juggling Convention)

(9. J-fest - Türkiye Jonglörlük Festivali to its friends)

All juggling events in 2014
Juggling events in Turkey‎, 2014

There is another J-Fest event coming up: 16. J-Fest 2023

When:

Monday, 2014-09-22 to Tuesday, 2014-09-30

Where:

Sundance Camp, Phaselis Caddesi, Tekirova, Antalya

Website:

http://www.j-fest.com/

This is a J-Fest event.

Other events that happened at 9. J-fest - Türkiye Jonglörlük Festivali

Fight Night Combat Tournament

Blurb

TÜRKÇE:

detaylar çok yakında...

9. Türkiye Jonglörlük Festivali, “Sundance Camp” Antalya’da ' 22 - 28 Eylül 2014 arası düzenleniyor.

Çağdaş Sirk Sanatçıları Derneğikatkilari ile düzenlenen 8. Türkiye Jonglörlük Festivali yeniden Antalya/Tekirova Sundance Camp’te hayat buluyor. Doğa, deniz ve antik kent Phaselis ile iç içe bir ortamda; top, poi, labut, yoyo ve hullahoop gibi oyuncaklarla gün boyu pratik yapan her yaş ve seviyeden jonglör ile tanışmak ve kahkahaları birleştirmek isteyenler için birebir bir festival…
22 - 28 Eylül arası düzenlenecek festivalde çadırla konaklamak için girişte sadece .... ödemeniz yeterli. Yiyecek ve içecek içinse Sundance Camp’ın imkanlarından yararlanabilir veya yakın yerleşimlerden alışveriş yapabilirsiniz.
Festivalimiz, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen jonglörlerin ve jonglörlük becerilerini ilk defa öğrenmek isteyenlerin tanışıp yeteneklerini sergileyebilecekleri; birbirlerinden yeni ve farklı beceriler öğrenerek yeni projelere ortam hazırlamaları amacıyla bu yıl kaldığı yerden devam ediyor.

Yurtdışından ve yurtiçinden gelen değişik becerilerdeki modern sokak sanatçılarıyla workshoplar, birbirinden eğlenceli oyunlar, 3 değişik büyüklükte inşa edilen jonglör çadırları, ateş gösterileri ve profesyoneller tarafından hazırlanan Gala gecesiyle dolu dolu geçecek olan festivalimize her yaştan katılım mümkün.

Tamamen gönüllü jonglörler ile gerçekleşen festivalimiz, her yıl bu işe gönül veren insanlarla gelişerek daha da güzelleşiyor.


============ http://www.facebook.com/events/735024073183059/ ====================================


ENGLISH:

9th J-Fest “Turkish Juggling Convention” comes true between 22 - 28 September 2014 in Antalya, Turkey

more details to follow..

J-Fest, organised by the Contemporary Circus Artists Association, is being held again in Antalya at Sundance Camp, Tekirova.
The Juggling Festival is just perfect for those who want to meet many different jugglers and acrobats of all ages, practising with different equipment: balls, clubs, rings, even unicycles. All this in a beautiful atmosphere of nature, the sea and the ancient city of Phaselis...
In order to attend to the festival, the entrance fee is .... which includes accommodation in your tent. If you prefer to stay in a tree houses or a bungalow, we recommend that you contact Sundance Camp ( www.sundancecamp.com ) in advance. For food and beverages, you can use the facilities at Sundance Camp, or you can shop at the nearest town.
Our festival continues to bring jugglers and potential jugglers together, to create an inspiring environment for new projects, future performances, skill sharing, meeting jugglers from all around the world and having fun on a juggling holiday.
Everyone of all ages is welcome to attend workshops, amusing juggling games, 24-hour juggling tent, Renegade tent, fire performances and the Gala Night organised by Turkish and foreign jugglers.
With an increasing attendance of volunteer jugglers, our festival is becoming more and more beautiful every year. Get ready for a funny and sunny juggling week.

Who went

9. J-fest - Türkiye Jonglörlük Festivali elsewhere on the Edge

View trivia (0)