Flaming Nights 2014

(Flaming Nights to its friends)

All juggling events in 2014
Juggling events in Czech Republic‎, 2014

When:

Friday, 15 August 2014 to Sunday, 17 August 2014

Where:

Sokolský Stadion, 67401 Třebíč, Borovina

Website:

http://flamingnights.cz/pro-zonglery/?lang=en

Blurb

ČEŠTINA:

Už potřetí zaplane srpnová Třebíč ohněm. V žáru ohňových show se 15. a 16. srpna vrátí festival Flaming Nights na sokolský stadion, kde návštěvníci budou svědky mezinárodního hudebně-žonglérského festivalu.

V letošním ročníku se můžete těšit na jednu z nejúspěšnějších českých kapel Tatabojs, nebo výtečnou mezinárodní formaci N.O.H.A. Do Třebíče přijede legendární skupina Žlutý pes s Ondřejem Hejmou v čele, vystoupí také Petr Bende & band, SKYLINE a další.

Kromě nabitého hudebního programu se můžete těšit na to nejlepší z žonglérské scény. Vrcholem festivalu bude stejně jako v loňském roce závěrečná ohnivá a světelná galashow, kde vystoupí nejen pořádající formace Magnis, ale i další umělci české, slovenské i světové špičky.

Vstupenky budou k dispozici ve dvou předprodejních vlnách. Na první a nejlevnější lístky se můžete těšit už zanedlouho.

Pro zájemce z řad žonglérské veřejnosti je připraven také speciální program, jehož součástí budou workshopy s žonglérskou, ale i další zajímavou tématikou.

Více informací můžete nalézt na:
www.flamingnights.cz
www.facebook.com/FlamingNightsFestival
www.youtube.com/FlamingNights
http://instagram.com/flamingnights

==============================================================================

ENGISH:

The fire flares up for the third time in Třebíč. On 15th and 16th August, the Flaming Nights festival returns in the heat of fire shows to the Sokol stadium, where visitors will witness the international festival of music and juggling.

This year, you can look forward to Tatabojs, one of the most successful Czech bands, and an excellent international group N.O.H.A. A legendary band Žlutý Pes with Ondřej Hejma in the lead will come to Třebíč, as well as Petr Bende & band, SKYLINE and other.

In addition to a busy music program, you can look forward to the best of the juggling scene.
The icing on the cake of the festival will be the final gala show of fire and light just like last year. You will see the organising group Magnis performing there, as well as other top artists of the Czech Republic, the Slovak Republic and even internationally known performers.

Tickets will be available in two pre-sales waves. The first and cheapest tickets will be for sale soon.

There will also be a special programme prepared for people interested in juggling. The programme includes not only juggling workshops but also workshops with other interesting topics.

Who went

Flaming Nights elsewhere on the Edge

View trivia (0)